Magas terasz alapozás
Magas terasz illeszkedése a házhoz
Magas terasz felületkezelése



1) Magas terasz alapozás
Egy terasz tető építés esetében is kritikus a szerkezet állékonyása. Magas terasz fából történő esetében, mivel a terasz padlója is magasan van, még nagyobb figyelmet kell fordítani az megfelelő alapozásra.
Magas terasz építés esetében a szóbajövő alapozási technikák:
- Tartógerendák alatti betontuskós alapozás
- Sávalap
- Lemezalap
Betontuskós alapozás magas terasz építéséhez
Ez a technika gyorsan kivitelezhető és alacsony az anyagigénye, mivel itt csupán a magasterasz tartógerendái alatt ásunk lyukakat, azt kitöltjük betonnal. Miután a beton megkötött, csavarokkal acélkengyelt rögzítünk a betontuskókra. A gerendát csavarokkal az acélkengyelhez erősítjük. A gerenda tartó kengyel használata feltétlen szükséges. Ez biztosítja, hogy a gerenda ne érintkezzen túl sokat nedves felülettel.
A bentontuskós alapozás hátránya, hogy az évek során a betontuskók kissé megsüllyedhetnek (a talaj adottságaitól függő mértékben). A süllyedés az egyes betontuskók esetében eltérő mértékű lehet, és emiatt és akár egymáshoz képest is elmozdulhatnak, így feszültséget keltve a szerkezetben.
Sávalap készítése magas terasz építéshez
A sávalapot a terasz teljes vonalában kiöntjük és vasaljuk. Miután a beton megkötött, csavarokkal acélkengyelt rögzítünk a sávalapra. A gerendát csavarokkal az acélkengyelhez erősítjük.
A sávalap a beontuskós megoldásnál robosztusabb. Biztosítja, hogy a magasterasz tartó gerendái ne mozduljanak el egymáshoz képest.
Lemezalap készítése magas terasz építéséhez
Lemezalap építésekor a magasterasz alatti területet egy az egyben lebetonozzuk. Az alapot természetesen ebben az esetben vasaljuk.
Állékonyság szempontjából a sávalap is bőven elég egy magasterasz építéséhez. A lemezalapnak az az előnye, hogy ezzel a magas terasz szintje alatt is nyerünk egy lebetonozott füldszinti teraszt. Ez később igény szerint burkolható is akár.



Magas terasz illeszkedése a házhoz
Egy magas terasz fából történő építése esetében kiemelten fontos a szerkezet állékonysága.
Ha lehet, legyen a magas terasz járó szintje az alaphoz vagy betonkoronához – könnyűszerkezetes ház esetében az alaphoz, vagy födémgerendához- rögzítve.
Ha nem stabil szerkezeti elemhez, hanem csak a falhoz, porotherm téglához rögzítjük a magas teraszt, sokkal kevésbé lesz terhelhető, szerkezetileg ellenálló.
Fontos kérdés, hogy hogyan és milyen vastagon van szigetelve a ház. A rögzítésnek ezt a réteget át kell érnie, vagy átmenetileg a szigetelést a magas terasz házhoz rögzítéséhez meg kell bontani, mad a magas terasz megépítését követően a megfelelő szigetelést biztosítani kell.
Amúgy, mint minden ácsolt szerkezetnél, megfeleő helyeken és sűrűségben kell elhelyezni tartógerendákat, általában átlósan futó teherelosztó karokkal.
Magas terasz felületkezelése
Egy magasterasz nagy mértékben ki van téve az időjárás hatásainak. Az esőn és a fagyon kívül az erős UV sugárzással is számolni kell.
Járófelület esetében VPC (faforgás-műanyag kompozit) vagy szibériai fenyő anyagot javaslunk. Egyik sem éppen olcsó anyag, de ha sima fenyőből készül egy magas terasz, még rendszeres felületkezelés esetén is lehet, hogy csupán 10 évig lesz biztonságosan használható.
Az időjárásnak való kitettség miatt különös figyelmet kell fordítani a felületkezelésre. Elsősorban vízbázisú vékony lazúrt javaslunk. Ezt a lazúrt a fa beszívja, így az együtt mozog a fával.
Az olajbázisú lazúrok a vízbázisúakkal szemben kemény réteget képeznek a fa felszínén és nem mozognak együtt a fával. A különálló mozgás (mikromozgásokról beszélünk) eredényeként a lazúr helyenként elválik a fától és felpikkelyesedik, majd lepereg.
Jók a tapasztalataink a 3 az 1-ben vízbázisú lazúrokkal, melyek alapozót, favédelmet és lazúrt is tartalmaznak.
A magas tersz faanyaga karbantartást igényel. Időközönként (legalább évente) a felületkezelést ismételni kell.