3 szempont terasztető anyag választáshoz
Milyen terasztetőket készítünk?
Zsindely – polikarbonát kombinált tető
Terasztető készítés menete
3 fontos szempont terasztető anyag választáshoz
Terasztető anyag kiválasztásakor ezt a három tényezőt a legfontosabb figyelembe venni.
1. kopogás
Ha lemezből, cserepeslemezből készítenénk terasztetőt, az esőben nagyon hangos lenne. Ebből a szempontból a zsindely tető a legelőnyösebb (“leghalkabb”), de a fémlemez tetőknél a polikarbonát, vagy a cserép tető is jobb választás.
2. fényáteresztés
Nyáron nagyon előnyös lehet, hogy a terasz árnyékol, és a bejárat, vagy a nappali üveg felületei is kevesebb fényt kapnak. Télen azonban, amikor a fény amúgy is kevés, a terasz tető árnyékoló hatása éppen hátrányos lehet.
Meg kell gondolni, Neked mi fontosabb. Az árnyékolás, vagy a fény áteresztése?
Ha nem gond, hogy árnyékolni fog a terasztető, akkor a zsindely, vagy a cserép tető is megfelelő lehet.
Ha olyan tetőt szeretnél, ami megvéd a csapadéktól, de a fényt beengedi, akkor a polikarbonát tető lesz a legjobb megoldás. Ebből az anyagból akár teljesen átlátszó terasztetőt is lehet készíteni.
3. költségek
Az építőanyagok sosem olcsók. Egy 10 nm-es terasz fedésénél a fedőanyag költsége 2021-ben így alakul nagyjából*:
Fedőanyag | Ára 10 nm terasztető fedéséhez |
Cserép | 150,000 Ft. |
Polikarbonát | 100,000 Ft. |
Zsindely | 90,000 Ft. |
Cserepeslemez | 70,000 Ft. |
* Az itt feltüntetett árak KB árak. Az árak egyrészt folyamatosan változnak, másrészt az egyes kategóriákon belül is jelentős eltérések vannak. Egy Terrán és egy Bramac tetőcserép ára között például könnyen lehet 50% eltérés is. De akár egy-egy gyártó különféle termékei között is jelentős eltérés lehet.
Terasztető anyagok
Polikarbonát terasztető
A polikarbonát anyag nagy előnye, hogy védelmet nyújt a csapadékkal szemben, de akár szinte teljesen átengedheti a fényt. Polikarbonátból átlátszó terasztető készíthető, de igényeink szerint választhatunk polikarbonát tetőt, ami a fényt, az UV sugárzást és a hőt is az általunk választott mértékben szűri.
Az átlátszó terasztető tehát csak az egyik véglet. Választható színezett polikarbonát tető, UV szűrő polikarbonát tető, hővédő polikarbonát tető, illetve ezeket a tulajdonságokat eltérő mértékben ötvöző fajta. Például erősen UV szűrő és közepesen hővédő.
Erre figyelj polikarbonát tető anyag választásakor:
A polikarbonát legyen legalább 10mm vastag. Ezen nem érdemes spórolni.
A polikarbonát profilja pedig legyen X-es. Tethát a ne sima téglalapok legyenek a termék keresztmetszetében. Az X-es profilok jóval nagyobb szilárdságot biztosítanak.
UV állóság
Ez személyes preferencia kérdése. Erős napsütésnek kitett tájolás esetén erősebb UV védelem javasolt.
Az UV ellen erősebben védő anyagok színezettek, ez egy keveset a fényből is visszatart.
Hőáteresztés
A polikarbonát anyagok eltérő mértékben szűrik a hősugarakat. A hőáteresztési tényező (k-érték) összefügg az UV-állósággal, de nem egy az egyben. Lehet olyan anyagot találni, ami az UV-t jobban szűri, a hőt pedig kevésbé, és fordítva.
Hőtáguláskiegyenlítő gumicsík elhelyezése a szarufa és a polikarbonát tábla közé
A szarufa és a polikarbonát lap közé javasolt gumicsíkot tenni. Azért van erre szükség, mert a fa és a polikarbonát tábla hőtágulása eltérő. Amikor melegszik, vagy hűl az idő – akár a napi hőingadozás során – a két réteg elmozdul egymáshoz képest, és ez nyikorgással jár.
A hőtáguláskiegyenlítő gyumicsík két oldala a rugalmasságának köszönhetően együtt mozog a vele érintkező felületekkel, így az anyagok nem mozdulnak el egymáson nyikorgást okozva.
A polikarbonát tábla végeit megfelelő szigetelőszalaggal le kell zárni
Ha a polikarbonát tábla végeit szabadon hagyjuk, az profilokon belül koszolódáshoz vezet. Az évek során így elszíneződött foltok alakulhatnak ki a tetőnkön, és akár valamilyen élőlény is tanyát verhet a lyukakban. Ha a tető ilyen módon koszolódik, a tisztítása nem lesz könnyű feladat.
Ezt megelőzendő a profilok éleit szalagozni kell. A szellőzés érdekében a polikarbonát tábla felső élét pára-áteresztő szalaggal kell lezárni, az alsó élét pedig nem-áteresztő szalaggal.
Szarufa kiosztás
A polikarbonát táblák mérete fix. Ha a szarufák távolabb vannak egymástól egy méternél, akkor a polikarbonát anyag idővel meghajolhat, kihasasodhat. Ez persze függ attól is, hogy milyen polikarbonát anyagot választottál, de általában nem érdemes a szarufák között egy méternél nagyobb távolságot hagyni.

Ha a szarufákat túl sűrűn rakjuk, az viszont magasabb anyagköltséggel jár, illetve nem is néz ki jól.
A szarufák helyének kimérésekor minden esetben alkalmazkodni kell a hely adottságaihoz. Helyszíni felmérés során tudunk tanácsot adni, hogy egy adott terasztető esetében milyen szarufa kiosztást érdemes kialakítani.
Veszteség a polikarbonát tábla méretre vágása során
A polikarbonát táblák ára a terasz tető összárában jelentős szerepet játszik. Ezért nem mindegy, hány táblát kell vásárolnod. A táblák szélessége jellemzően fix (105 vagy 210 cm). A táblákat egymás mellé illeszteni csak szarufák fölött szabad, így, hacsak nem épp olyan a szarufa kiosztás, hogy egyáltalán ne legyen veszteség, akkor minden illesztésnél vágni kell, és a leeső anyagok veszteséget jelentenek.
Az anyagvásárlás során ezzel a veszteséggel feltétlen számolj!
Ráhagyás a terasztető szélén
A terasztető szélét érdemes úgy kialakítani, hogy a polikarbonát tábla az utolsó szarufán túl nyúljon. Ez esztétikailag is előnyös, és a szarufát is védi az eső áztatásától.
A széleket érdemes alumínium profilokkal lezárni, hogy az eső szépen lecsepegjen, és ne legyen “behúzva” a tető alá.
Ezek a profilok a polikarbonát táblára felpattinthatóak, rögzítésük nem igényel csavarozást. Az eltérő vastagságú polikarbonát táblákhoz így az adott vastagsághoz passzoló profilt kell vásárolni.
Eresz a polikarbonát terasztetőhöz

A csapadék elvezetéséhez javasolt ereszcsatorna felszerelése.
Alumínium, vagy műanyag fedőprofil
A szarufáknál a polikarbonát táblákat a szarufákhoz csavarozzuk. Ezeknél a csavarozásoknál javavolt a fent említett nyikorgás megelőzéséhez a gumicsík szarufa és polikarbonát lemez közé illesztése. Ezen túl a polikarbonát lemez tetejére érdemes alumíniumból vagy akár műanyagból készült fedőprofil illesztése. Az alumínium természetesen jobb minőségű, de jóval drágább is. Ez hosszú távon jelentős plusz védelmet jelent a csavarozásoknak. Ez azért fontos, mert ezek a terasztető leggyengébb pontjai. Ha valahol, ezeken a pontokon fog elkezdődni a korrózió. Ha ezeket a részeket kellőképpen megerősítjük, védjük, akkor évtizedeken át élvezheted a jó állapotú tető előnyeit, és nem lesz szükség karbantartási- felújítási munkákra.
Ahol dolgoznak az ácsok, ott hullik a forgács…
A polikarbonát táblákat körfűrésszel a legjobb méretre vágni. A vágás során keletkező a statikus feszültséggel feltöltődő műanyag forgácsdarabkák előszeretettel tapadnak a táblához – sajnos az üregeken belülről is. A forgácsdarabkákat az üregekből ki kell porszívózni. Láttunk már sok terasztetőt, ahol ezt a lépést lespórolták, talán mert nem volt kéznél porszívó.
Tehát legyen kéznél porszívó, azzal a forgácsdarabkák pár perc alatt eltávolíthatóak. Ez nem csak esztétikailag előnyös: a forgácsdarabkák a szennyeződések, elszíneződések kiindulópontja lehet, főként, ha a pára áteresztő és nem-áteresztő szalagok le vannak spórolva a polikarbonát lemez alsó és felső éléről.
Zsindely terasztető
A bitumenes zsindely tetőfedés hang szempontjából (kopogó eső) a legelőnyösebb megoldás. Ez kopog legkevésbé.
A bitumenes zsindely terasztető természetesen nem engedi át a fényt, árnyékolja a teraszt és a teraszra néző nyílászárókat is. Ezt fontos megfontolni, mert nyáron egy áldás, de télen lehet, hogy inkább hátrány lesz.
A bitumenes zsindely terasztető esetében maga a zsindely egy lambéria alapra kerül fel. Ez a fából készült sík felület tartja a bitumen zsindely táblákat.
Esztétikailag nagyon kellemes hatású, mert a teraszról (belülről) nézve a tető felülete fa, kívülről pedig zsindelytető.
Zsindely terasztető készítés képekben
Megoldható, hogy a terasztetőn fény is jöjjön, de árnyékoljon is?
Zsindely – polikarbonát kombinált tető
A zsindely-polikarbonát kombinált tető ideális megoldás, ha a terasztető egy részén azt szeretnéd, hogy árnyékoljon, egy másik részén pedig azt, hogy eressze át a fényt.

Zsindely – polikarbonát kombi tető esetében az alap a zsindelytető. A zsindelyes tetőnél a szarufákra egy aránylag robosztus laminált fa borítás kerül, majd erre fektetjük a zsindelytáblákat. Ebbe a laminált borításba könnyedén vághatóak ablakok, melyekbe polikarbonát betéteket illesztünk, így kvázi ablakokat alakítunk ki, amik áteresztik a fényt.
A fenti képen nem ilyen “ablakvágós” technikát alkalmaztunk, itt a két anyag egy vonalban teljesen vált. Ez is megvalósítható, ahogy a fenti kép mutatja.
Cseréppel fedett terasztető
Választható a klasszikus cserépfedés is terasztető esetében. Ezzel a megoldással biztosítható, hogy a terasztető ne üssön el a háztetőtől.

A cserépfedés tartós, és kiállta már az idő próbáját, így hibázni nem lehet vele. A fényt azonban nem engedi át, a zsindelyes teraszfedésnél pedig drágább. A cseréptető önsúlya miatt más megoldásoknál erősebb szerkezet ácsolása lehet hozzá szükséges.
Korcolt lemez terasztető
A korcolt lemez esőben erősen kopog. Szigetelő fóliázással ezen lehet enyhíteni.
Mi jelenleg nem foglalkozunk korcolt lemez terasztető készítésével.
Cserepeslemez terasztető
A korcolt lemezhez hasonlóan a cserepeslemez is erősen kopog esőben. Fóliázással lehetne ezen enyhíteni, de ez jelentősen csökkentené az anyag árelőnyét.
Cserepeslemezzel fedett terasztető készítését jelenleg nem vállaljuk.
Terasztető készítés menete
Terasztető alapozás
Általában a meglevő teraszra kengyeleket rögzítünk. A szerkezet gerendáit ezekre a fém kengyelekre helyezzük.
A kengyeleket a teraszhoz dübelekkel rögzítjük. Egy kengyelt négy csavarral rögzítünk a terasz betonjához. A dübeleknek általában 10 cm mély lyukakat fúrunk.
Terasztető váz ácsolása
A váz ácsolása történhet natúr fából, impregnált fából, egy rétegben vagy két rétegben lazúrozott fából. Kérhető a faanyag kézi csiszolása és díszítő marással ellátása is.
Tereasztető fedése
A terasztető fedése történhet több anyaggal is.
- Polikarbonát terasztető
- Zsindelyes terasztető
- Cseréppel fedett terasztető
- Korcolt lemez terasztető
- Cserepeslemez terasztető
Árnyékoljon, de a fényt is engedje át!
Terasztető lejtése
A terasztető minimális lejtése függ a tető anyagától. Zsindelytető esetében a gyártók általában minimum 15 fokos lejtést írnak elő. Egyes exkluzív zsindelytető termékek esetében akár 8 fokos lejtés is megfelelő a gyártó előírásainak.
Polikarbonát tető esetében a minimális lejtés szinte csupán esztétikai kérdés. Egy terasztető nem igazán mutat jól, ha nincsen legalább 10 fokos lejtése. A csapadék lefolyása szempontjából ennél akár kevesebb is lehetne a lejtés.